25 stycznia Wilno obchodziło swoje zaszczytne 700-lecie. Z okazji urodzin Wilnian i gości miasta zachwycił uroczysty program łączący dziedzictwo historyczne i najbardziej innowacyjne atrybuty zmieniającego się każdego dnia miasta. Odwiedzający wydarzenia mogli nie tylko usłyszeć czy zobaczyć historię Wilna, ale także ją poczuć.
Zwieńczeniem dnia było otwarcie „Portalu Czasu” na zatłoczonym Placu Katedralnym oraz oświetlenie Wileńskiego Festiwalu Światła.
Fot. Elżbieta Titaniec
Legenda o powstaniu Wilna / Legenda o żelaznym wilku
Dawno temu wielki książę litewski Giedymin polował w lasach w dolinie Świntoroga. Zmęczony udanymi łowami książę postanowił zatrzymać się tam na nocleg. Kiedy tylko zamknął oczy spłynął na niego niezwykły sen. Giedymin śnił, że na szczycie wzgórza, na którym za dnia pokonał tura siedzi ogromny żelazny wilk i podniósłszy wielką głowę do księżyca wyje tak głośno,jakby to sto wilków wyło. Obudzony promieniami słońca książę przypomniał sobie sen i poprosił pogańskiego wieszcza Lizdejkę o jego wyjaśnienie. Lizdejka sen objaśnił tak: „Co bogowie przeznaczyli władcy i Litwie, niech się stanie! Żelazny wilk oznacza zamek i miasto nie do zdobycia, które w tym miejscu założy władca.
To miasto będzie ośrodkiem ziem litewskich, zaś wycie wilka oznacza sławę, która będzie rozbrzmiewać po wszystkich krajach”. Tak oto władca Litwy Giedymin posłuszny woli bogów rozpoczął budowę przyszłej stolicy dla której imię – Wilno – wziął od nazwy pobliskiej rzeki Wilenki.